Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnień

Terapia NFZ i płatna:
75/717-47-22
607-431-202
Terapia tylko płatna:
731-104-969
Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień
Popadłeś w hazard? Leczenie w naszym ośrodku to sposób na zdrowie.
powrót do artykułu Tutaj dowiesz się co leczymy i w czym się specjalizuje nasz Ośrodek Terapii zobacz następny artykuł

Alkoholizm

Alkoholizm uważa się za chroniczną, postępującą, potencjalnie śmiertelną chorobę.

Chroniczna - inaczej przewlekła, co znaczy, że rozwija się w ciągu wielu lat. Alkoholikiem jest się od momentu uzależnienia. Nie można mieć więcej albo mniej raka; czy więcej albo mniej cukrzycy. Albo się ma raka albo nie. Albo się jest alkoholikiem albo nie.

Postępująca - to znaczy, że choroba się rozwija według pewnych etapów. Każdy następny etap jest gorszy. Jeśli się jej nie zatrzyma w fazie krytycznej, to za parę lat będzie następna, dużo gorsza, faza chroniczna.

Potencjalnie śmiertelna - to znaczy, że alkoholizm zabija albo dosłownie, np. około 20% tzw. delirium kończy się śmiercią, albo umiera się na skutek różnych powikłań czy cierpienia, np. około 45% samobójców to alkoholicy.

Choroba - to znaczy, że powstaje niezależnie od woli. Nie wiadomo do końca dlaczego tak jest, że niektórzy ludzie się uzależniają, a inni nie. Niektórzy nasi pacjenci już po dwóch latach picia byli alkoholikami, inni potrzebowali na to 10 lub więcej lat. Choroba ta ma też pewne charakterystyczne objawy oraz, jak każda choroba, uszkadza człowieka - myślenie, uczucia, psychikę i ciało. Kiedy ktoś zachoruje, nie myślimy za wiele o tym, czyja to wina, tylko jak mu pomóc. Tak samo jest z alkoholizmem. To nie jest twoja wina, że stałeś się alkoholikiem, ale to od Ciebie zależy jak długo ta choroba będzie się rozwijać.

Jeżeli:
jak zaczynasz pić, to nie możesz przestać i pijesz przez kilka dni (a nawet tygodni czy miesięcy)
kiedy przestajesz pić, cierpisz na różnego rodzaju dotkliwe objawy, np. narastające uczucie niepokoju, drżenie rąk, wymioty, biegunkę, nadmierną potliwość, problemy ze snem itp.
pijesz pomimo problemów, z tym związanych (np. kłótni i awantur w domu, problemów w pracy, dolegliwości zdrowotnych)
prawdopodobnie jesteś uzależniony i potrzebujesz pomocy.
przejdz do góry strony