Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnień

Terapia NFZ i płatna:
75/717-47-22
607-431-202
Terapia tylko płatna:
731-104-969
Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień
Popadłeś w hazard? Leczenie w naszym ośrodku to sposób na zdrowie.
powrót do artykułu Tutaj dowiesz się co leczymy i w czym się specjalizuje nasz Ośrodek Terapii zobacz następny artykuł

Uzależnienia od Internetu i komputera

Komputer i sieć internetowa dają niezwykłe możliwości dla użytkowników. Stale rozwijający się Internet stanowi niemożliwy już do zgłębienia obszar. Morze informacji i wydarzeń w sieci, dostępne natychmiast i bez wysiłku, wciąga użytkowników. Powiększa się grono osób, które nie wyobrażają sobie dnia bez surfowania w Internecie, stających się niewolnikami sieci.
Obszarem najsilniej pociągającym, szczególnie dla młodych ludzi, są gry komputerowe, które w świecie Internetu wzbogacają swoje możliwości. Ich użytkownicy tworzą postaci, rozwijają je, inwestując w nie więcej niż w swoje osoby w realności. Angażują się we wzajemne zobowiązania, nadając światu wirtualnemu wartości wyższe niż realnemu. Emocje zainwestowane w grę są tak duże, że realne bliskie osoby i dotychczasowe zainteresowania zostają porzucane, odsuwane lub agresywnie atakowane. Tracenie związków z realnym światem pogłębia pragnienie pozostawania w świecie wirtualnym.
Inną sferą są czaty internetowe i możliwość komunikacji z ludźmi. Niespełnione osoby z często nawet nieuświadomionymi trudnościami, w komunikacji internetowej odnajdują pociągającą przystań relacji z ludźmi. Kontakt internetowy pozwalając na ukrycie siebie, podbarwienie swojej osoby, śmiałość i odwagę bez konsekwencji, staje się jedyną lub najważniejszą niwą społecznej i erotycznej realizacji siebie. Problem relacji realnych pogłębia się. Trudności, których unika osoba żyjąca w sieci, powiększają się. Pomimo wszystko bywa świadoma ułudy i staje się coraz bardziej nieszczęśliwa, zadowalając się chwilowymi uniesieniami.
Konsekwencje uzależnienia od komputera i internetu obejmują zdrowie fizyczne (bóle pleców, nadgarstków, spadek odporności, zaniedbania żywienia, problemy ze snem, zaniedbania rozwojowe, kłopoty z oczami), zdrowie psychiczne (depresja, odrealnienie, drażliwość, halucynacje), zdrowie społeczne (samotność, wrogość), pustka duchowa.

We wstępnej ocenie problemu pomoże Ci następujący zestaw pytań:
  • Czy myślenie o Internecie lub komputerze zabiera Ci dużo czasu i robisz to nawet wykonując inne czynności?
  • Czy czujesz, że brakuje Ci czasu na świat komputera, że jesteś nienasycony (-a)?
  • Czy zdarzało Ci się bezskutecznie ograniczać korzystanie z komputera lub czy próbowałeś (-aś) nieskutecznie już przestać?
  • Czy Twój nastrój obniża się, gdy nie możesz korzystać z komputera, a poprawia się gdy zaczynasz?
  • Czy przesiadujesz w sieci dłużej niż zamierzasz?
  • Czy z powodu swoich aktywności związanych z komputerem naraziłeś (-aś) się na utratę ważnej znajomości, pracy lub szkoły?
  • Czy zdarzało ci się okłamywać innych co do czasu spędzanego przed ekranem?
  • Czy komputer służy Ci jako ucieczka od problemów i pocieszyciel w żalu, poczuciu beznadziei, smutku, samotności, lęku itp.? 
przejdz do góry strony