Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnień

Terapia NFZ i płatna:
75/717-47-22
607-431-202
Terapia tylko płatna:
731-104-969
Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień i Współuzależnień
prywatny ośrodek uzależnień
polecamy nowatorską terapie leczenia erotomanii, skuteczna terapia seksoholizmu

Tu znajdziesz informacje o unikatowej metodzie terapeutycznej


Moshe Feldenkrais mówił, że „kiedy wiesz co robisz, możesz robić to co chcesz”.


Metoda edukacyjna , którą opracował jest sposobem na lepsze poznanie siebie – swoich wzorców poruszania się , reagowania i działania. Środkiem do tego jest ruch.

Nie chodzi tu o ruch wykonywany mechanicznie tak, jak na siłowni, czy podczas gimnastyki. Raczej jest to ruch połączony z autorefleksją, obserwacją, eksplorację pozwalający rozpoznać własne wzorce ruchowe. Czym są wzorce ruchowe? To utrwalony sposób poruszania. Jeśli poprosimy kilka osób np. podniesienie ręki lub inny prosty ruch , okaże się, że każda zrobi to trochę inaczej, we właściwy dla siebie sposób. Podobnie jest z chodzeniem, skakaniem, schylaniem się i każdą inną aktywnością – także z oddychaniem

Nasz mózg tworzy wzorce ruchowe przez całe życie. Zależnie od potrzeb i „zakłóceń” ulegają one modyfikacjom. Niektóre zmiany są dla nas korzystne , inne wręcz przeciwnie. Rodzaj wykonywanej pracy, sport, stres, urazy oraz traumatyczne przeżycia mają wpływ na tworzenie się niekorzystnych wzorców ruchowych. Trzymanie się takich wzorców prowadzi do przeciążeń, dolegliwości bólowych, wad postawy, zwyrodnień stawów.

Podobna zasada odnosi się do wzorców myślenia , działania, zachowania w grupie, postrzegania siebie i świata. Mózg ludzki ma zdolności tworzenia wciąż nowych wzorców ruchowych, co oznacza, że nie musimy wciąż tkwić w starych schematach. Jeśli mamy wciąż zaciśniętą szczękę, chodzimy unosząc barki do góry lub ciągle bolą nas plecy- to nie znaczy że musimy z tym pozostać. Jednak, by móc dokonać zmiany, musimy mieć najpierw świadomość swoich wzorców ruchowych. Stąd nazwa jednego z typów lekcji w metodzie Feldenkraisa – Awareness Through Movement – Świadomość Poprzez Ruch.

Metoda Feldenkraisa uruchamia nasz niewykorzystany potencjał. Dzięki temu możliwy jest ciągły rozwój. Dzięki niej „niemożliwe staje się możliwym, możliwe przyjemnym, a przyjemne eleganckim „ ( M.Feldenkrais). Ruch staje się środkiem do samopoznania i uruchamia proces rozwoju.

Jest to metoda edukacyjna, co nie oznacza że nie ma właściwości terapeutycznych. Pomaga zarówno w dolegliwościach fizycznych, jak i wspiera psychoterapię. Prowadzi do lepszego kontaktu z własnym ciałem, odblokowaniu emocji , przywoływaniu wspomnień . Doświadczenia zdobywane w pracy z ciałem przenoszą się na inne dziedziny życia , pomagają uwolnić się od utrwalonych schematów reagowania i rozwijać nowe sposoby na życie.

W tej metodzie stawiamy na dwie metody pracy :

  • grupowa – Świadomość Poprzez Ruch- uczestnicy zwykle leżą na matach ( choć są też lekcje w pozycji stojącej lub siedzącej i wykonują specjalne specyficzne sekwencje ruchowe według instrukcji podawanych przez nauczyciela. Uświadamiają sobie swoje nawyki i tworzą nowe możliwości ruchowe
  • indywidualna nazywana Integracja Funkcjonalna ( Functional Integration). Nauczyciel porusza delikatnie ciałem ucznia w taki sposób, by umożliwić mu samopoznanie, rozpoznanie swoich nawyków ruchowych i tworzenie nowych wzorców

Metoda Feldenkraisa pomaga zintegrować ciało, umysł i emocje .Doświadczamy tego że nasze ciało nie jest tylko „kawałkiem mięsa”, że ciało to my – też czuje , też pamięta i na swój sposób „mysli”. Uczymy się dostrzegać nowe możliwości nie tylko w zakresie poruszania się ale życia w ogóle.
 

Nota biograficzna Moshe Feldenkraisa

Moshe Feldenkrais twórca Metody Feldenkraisa urodził się w Europie Wschodniej (tereny dzisiejszej Ukrainy) w 1904 roku. W wieku 13 lat wyemigrował do Palestyny. Pracował na budowie i jednocześnie uczył się w wieczorowej szkole by przygotować się do studiów na wydziale fizyki. W 1930 roku wyjechał do Paryża. Zdobył doktorat z fizyki na Sorbonie i pracował w laboratorium Joliot-Curie. W czasie swojego pobytu w Paryżu poznał Jigoro Kano twórcę judo. Uczył się od jego uczniów i był jednym z pierwszych w Europie, który zdobył czarny pas w judo. W 1940 wyjechał do Anglii. W tym czasie odnowiła się dawna kontuzja kolana, z czasów gdy grał intensywnie w piłkę nożną. Lekarze dali mu tylko 50% szansy że operacja będzie skuteczna. Ta perspektywa go nie satysfakcjonowała i postanowił, że sam się usprawni. Rozpoczęło to okres badań i studiów nad anatomią, fizjologią, mechaniką ruchu, psychologią, który doprowadził do powstania Metody Feldenkraisa.

Po powrócie do Palestyny w 1951 kontynuował pracę jako fizyk. W połowie lat 50-tych porzucił tę karierę i całkowicie poświecił się opracowniu swojej nowej metody. W latach 60-tych w Tel Avivie odbył się pierwszy trening dla nauczycieli Metody Feldenkraisa. Potem odbyły się jeszcze dwa treningi w USA w latach 70-tych. Zmarł w Izraelu w 1984 .

Moshe Feldenkrais napisał wiele książek poświęconych reedukacji ruchowej, psychologii, rozwojowi potencjału ludzkiego, teorii nauczania, i rozwojowi świadomości.W czasie swojego życia pracował z takimi osobami jak Yehudi Menuhin, Peter Brooks i jego Theatre Bouffes du Nord. Współpracował z takimi naukowcami jak Carl Pribram czy Margaret Mead. Jego Metoda znajduje zastosowanie w tak różnorodnych dziedzinach życia jak neurologia, psychologia, rehabilitacja, sport, muzyka, edukacja i wiele innych.

Metoda Feldenkraisa w naszym Ośrodku:

erotomania, seksoholizm
erotomania, leczenie seksoholizmu